Każdy, kto chce posiadać w domu wiecznie piękne storczyki (orchidee) musi zapewnić im dogodne warunki. Storczyki kochają lato, rozproszone światło słoneczne i wilgoć a przyczyniają się do tego dwa warunki.

Oświetlenie dla storczyków

Storczyki nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego, ale nie lubią też głębokiego cienia. Najlepszym miejscem dla nich są okna na zachód i na wschód. Jasny dzień zadowalający orchideę powinien trwać średnio 12 godzin. Od września do marca należy rozświetlać kwiat lampą, a przez resztę czasu będzie trzeba zasłaniać storczyki przy pomocy żaluzji lub zasłon na oknie.

Temperatura powietrza

Storczyki nie lubią przeciągów i gorącego powietrza z grzejników. Różne rodzaje kwiatów wymagają specjalnych warunków temperaturowych:

W przypadku phalaenopsis (Falenopsis), dendrobium i katleja (cattleya) optymalna dzienna temperatura wynosi 25-32 ° C i 18-20 ° C w nocy

Storczyki jęzatka (odontoglossum), miltonia i inne gatunki górskie cieszą się dniem w temperaturze 20-22 ° C, a w nocy 15-18 ° C;

Dendrobium i sabotek (pafiopedilum) czują się lepiej w temperaturze 19-22 ° C w ciągu dnia i 15-18 ° C w nocy.

Jak i kiedy przesadzić orchideę?

Storczyki należy przesadzić, co 1-2 lata. Najlepszym czasem do przesadzania jest wiosna, kiedy roślina rośnie. Trzeba także uwolnić korzenie rośliny ze starej doniczki, przyciąć lub połamać delikatnie. Korzenie należy sprawdzić, opłukać i wysuszyć. Zgniłe lub przesuszone korzenie usunąć za pomocą noża lub nożyc. Umieścić roślinę w doniczce z przygotowanym podłożem, wyprostować korzenie i lekko przykryć je specjalną mieszanką. Jeśli roślina ma kłącze, powinny wystawać ponad powierzchnię.

Podczas przesadzania warto umieścić kawałek piany pod podstawą łodygi, zasysa wodę i szybko wysycha. Orchidea nie będzie cierpieć z powodu nadmiaru wilgoci po podlaniu. Umieścić przesadzoną roślinę w pięknych dekoracyjnych doniczkach, aby cieszyły oko. Trzymać storczyki w zacienionym miejscu przez tydzień i nie podlewać, aby się dostosowały.

Jaka doniczka jest potrzebna do storczyka?

Posadzenie orchidei w glinianym lub ceramicznym naczyniu z ziemią to zła decyzja. Roślina umrze z powodu rozkładu korzeni. W naturalnych warunkach orchidea rośnie na drzewach i wykorzystuje korzenie do fotosyntezy. Jest zasilana wodą, gdy pada deszcz.

Idealne naczynia do przesadzania to wiklina z gałązek z dużymi szczelinami. Inną opcją jest specjalna doniczka dla orchidei wykonana z przezroczystego plastiku. Wywiercić więcej otworów w dnie i ściankach tak, aby korzenie były dobrze wentylowane. Drenaż z perlitu (szkło wulkaniczne) lub drobnego żwiru powinien zajmować, co najmniej jedną trzecią wysokości doniczki.

Jaką glebę zastosować do przesadzenia storczyków?

Tropikalna piękność nie żyje w ziemi. Najlepszym naturalnym podłożem do sadzenia jest mieszanka sosny, osiki lub kory dębu, węgiel drzewny i pokruszone korzenie paproci. Można samodzielnie przygotować takie podłoże: trzeba gotować przez pół godziny duże kawałki kory, aby zneutralizować szkodliwe żywice i pozbyć się robaków, które w nich żyją, następnie wylać wodę i ponownie zagotować w innej wodzie. Korę należy wysuszyć i gleba jest gotowa. Następnie dodać mech, torf, kawałki kredy w zależności od potrzeb.

Zasady podlewania storczyków

Zasada jest prosta: lepiej przesuszyć niż zalać roślinę. Orchidea z łatwością toleruje wysychanie korzeni, ale nadmiar wilgoci ją zniszczy. Najlepiej podlać kwiat deszczówką, wodą destylowaną lub przegotowaną. Jej temperatura powinna wynosić 3-5 stopni powyżej temperatury pokojowej. Ustalenie potrzeby podlewania jest proste. Trzy znaki pomogą się zorientować. Jeśli wewnątrz znajduje się skroplona woda, nie należy jej podlewać, nawet, jeśli korzenie wydają się suche. Zielone korzenie nie wymagają wilgoci, szaro-żółte trzeba podlewać. Wbić drewniany szpikulec do doniczki, przytrzymać go w ziemi przez dwie godziny, a następnie usunąć. Jeśli okaże się suchy, znaczy to, że storczyki trzeba podlać.

Jak podlewać kwitnącą orchideę?

Należy umieścić doniczkę z rośliną w misce z wodą na pół godziny. Spryskać spód liści orchidei, woda nie powinna dostać się do korzeni, aby roślina nie gniła. Zadbać, aby woda nie dostała się na kwiaty, ponieważ na płatkach mogą pojawić się plamy.

Pielęgnacja storczyków podczas i po kwitnieniu

W naturze zasada funkcjonowania storczyków jest dostrojona jak zegar: pąki kwitną, gdy w tropikach jest susza. Jeśli nie kwitną przez długi czas, oznacza to, że niewłaściwie się nim opiekowano i roślina była zbyt często podlewana. Ważne jest, aby kwiat znajdował się w jasnym świetle, w cieniu rośnie, ale nie kwitnie.

Nie można przesadzać z nawozem. Nawozić w ciągu dwóch lub trzech tygodni podczas kwitnienia lub gdy zauważy się, że liście rośną. Jeśli odżywiane będą raz na dwa tygodnie, a orchidea nie utrzymuje się w kwitnieniu, należy nawozić jeszcze rzadziej. Po opadnięciu płatków nie trzeba spieszyć się, aby usunąć kwiatostan, dopóki nie uschnie może mieć uśpione pąki, które dadzą nowe kwiaty.

Trzeba pamiętać o tym, że storczyki po ukończeniu kwitnienia wymagają spoczynku, aby się zregenerować. W warunkach domowych, gdy roślina straciła kwiaty nie może być nawożona, podlewanie musi być znacznie ograniczone. Storczyki powinny w tym okresie przebywać w chłodnym i jasnym pokoju, optymalna temperatura to 16 – 20 stopni. Okres spoczynku powinien trwać od dwóch do czterech miesięcy.